Your browser does not support JavaScript or its disabled!
Please turn it on, or be aware that some features on this website will not work correctly.
DBKO Inferno
DBKO Inferno News Archive

Step into the vast Anime OTS realm with DBKO Inferno - featuring six iconic anime universes on a single server: Dragon Ball, Naruto, Bleach, Fairy Tail, One Piece, and My Hero Academy!

15.8.2021 - BIG SUMMER UPDATE V1.3.5
Author: [ADM] Aragorn
 1. PL: Mam zaszczyt ogłosić kolejny ogromny update v1.3.5 został w pełni ukończony! Update skupiał się bardzo na rozwoju wątków RPG, ulepszeniu postaci bijących z bliska jak DPS/TANK/WARRIOR a także w bardzo dużym stopniu na rozwoju serwera w stronę free to play, coraz więcej rzeczy można zdobyć w grze za darmo! Aktualizacja stała się dużo większa niż miał być początkowo przez to przedłużył się czas oczekiwania! Jednak już jest a więc co nowego? 
 2. 1. Ogromny rozwinięty wątek Saiyan, planeta Vegeta została całkowicie przerobiona oraz rozbudowana. Zmiany na planecie:
 3. - Około 40 nowych NPC, 
 4. - Zupełnie nowe moby oraz ich nowe expowiska, planeta została mocno powiększona, znajdują się tam dobre expy dla 50-300k lvl, 
 5. - Sword Of Ice Quest został przerobiony oraz jego poziom trudności został mocno podniesiony ale w zamian za to nagrody są też lepsze, 
 6. - Cały akt saiyanów składający się z dużej ilości zadań co dla w miarę doświadczonego gracza ukończenie zajmie parę do parunastu dni, 
 7. - Cena Sword Of Ice została podniesiona z 5 do 500 sapphire u Traderów ze względu na to że to item potrzebny do questu a w założeniach powinniśmy go zdobywać właśnie na planecie Vegeta, 
 8. - Zostały tam także dodane ukryte skrzynki z nagrodami w postaci rubinów itp,
 9. - Na planete można się przenieść już od 30k lvl.
 10. 2. Nowa potężna broń dla DPS/TANKA/WARRIORA "Thor Hammer", bron można zdobyć u NPC "Thor" znajdującego się w pałacu wielkiego kupca Calusa. 
 11. 3. Na nowym namek w podziemiach pojawiły się nowe mocne mobki Blazing Piccolo. 
 12. 4. Dodany na mape został NPC Namekjin Exile u którego możemy wykonać serię zadań na ulepszenie Ice Senzu, które od 500k lvl daje nam hp i ki w % zależności od klasy jaką gramy. NPC znajduje się w zniszczonej części small city ma tam swoje uprawy. Ulepszone senzu jest tylko delikatnie słabsze od blue senzu i można używać ich razem. Dzięki czemu oba na raz senzu dają potężną regenrację na poziomie 500k+.
 13. 5. Zmiany z Frag Removerem, były duże problemy z tym że gracze którzy posiadali TOP lvl, mieli nie ograniczone fundusze by kupować frag removery, zostały nałożone limity dzienne użyć. Limit użyć frag removera ustawiony na 1 dziennie dla zwykłego gracza, po użyciu inferno gold card limit wynosi 2, a po platinium 3.
 14. 6. Ulepszenie mobka Mutated Worm zwiększony został jego exp ponad 3x! Dodatkowo DMG moba zostało zmniejszone o 30%! W tej chwili to jeden z najmocniejszych expow na 250k lvl!
 15. 7. Czar "Confuse" został ulepszony, jako że penetracja to jeden z najważniejszych atutów DPS zostały zwiększone procenty z 1 lvl = 15% > 15% ; 2 lvl = 17% > 17% ; 3 lvl = 19% > 20%;  4 lvl = 21% >  23%; 5 lvl = 23% > 25%; 6 lvl = 25% > 28%; 7 lvl = 27% > 31% ; 8 lvl = 29% >  35%; 9 lvl = 31% > 40% ; 10 lvl = 35% > 45% . Jest to mocny boost dzieki któremu DPS wraca do łask.
 16. 8. Czar vegetto ball dmg podniesiony o 10%. Dodatkowo spell zadaje różne DMG w mobki a graczy. 
 17. 9. Mistic set DMG z czarów zwiększony w każdym itemie z 5% do 7%.
 18. 10. Nowy quest annhilator na 2 osoby od 5k lvl na roku jest to trudny quest jednak w zamian za niego dostajemy mocny set oraz mocny achivment (+5kk hp i ki oraz 3% expa więcej). Jest to quest na którym trzeba spędzić trochę czasu jednak rekompensuje to +2k lvl nie zależnie od tego jaki poziom sami posiadamy. Jest to kolejny rozwój rookgaardu.
 19. 11. Mocno zmodyfikowany achivment "Experience Booster" teraz zdobyć jego go dużo łatwiej.
 20. 12. Zmiany z inhibitorami, na wszystkie inhibitory oprócz 80 i 95% zostały nałożone ograniczenia:
 21. - Dziennie można użyć tylko 200 inhibitorów łącznie, 
 22. - CD na użycie inhibitora to teraz 10 sekund,
 23. - Aby użyć inhibitora trzeba mieć ukończony pierwszy akt piratów, 
 24. 13. Nowy mocny achivment "The Tree" którego możemy zdobyć explorując mapę już na niskim poziomie.
 25. 14. Dodano do banku możliwość transferu CP, jeżeli gracz posiada Inferno Gold Card może przesyłać 25 CP co 4 godziny, jeżeli Platinium Card 200 CP co 4 godziny. 
 26. 15. Naprawione wszystkie bugi w tym najważniejszy z stackami. 
 27. 16. Holy Orc Axe naprawiony dmg zadaje 150 dmg holy oraz 150 dmg physical. 
 28. 17. Dodane na rookgardzie nowe miejsce z bandytami + ich ukryty skarb.
 29. 18. Na rookgaardzie został dodany nowy villian [s] fear z którego zdobędziemy "Lov skill motivation cheast" z którego wypadają boosty do skilli dzięki którym łatwiej aż o 25% będzie nam trenować!
 30. 19. Różne bugi z czarami zostały naprawione w tym także "one for all". 
 31. 20. Atlantida okazała się bardzo dobrym expem dla 100k+, więc cena teleportu została podniesiona z 5 rubinów do 250, aby nie było nadużywane na niskich poziomach.
 32. 21. Wszystkie achivmenty zostały przebudowane na nowo dzięki czemu działają poprawniej. 
 33. 22. W grze w końcu pojawiły się znaczniki na mapie! Od tej pory na mini mapie pokazują się najważniejsze miejsca w mieście + dodatkowo gdy zagadamy z danym NPC automatycznie pojawia się na naszej mini mapie by łatwiej było się odnaleźć na nowych wyspach!
 34. 23. Zmiana w cooldownach na czatach, od tej pory na game chat możemy odpisywać co 10 sekund a na trade 300 sekund. 
 35. 24. Zupełnie nowy "Metin Stone Event":
 36. - Co 3 godziny na mapie respi się jeden z kamieni metin stone,
 37. - Kamienie dzielą się na różne żywioły: Physical, Energy, Earth, Fire, Ice, Holy, Death, Magical. 
 38. - Z każdego wypadają odłamki kamienia gdy zadamy więcej niż 11% HP dla mobka, oraz dostajemy Metin Stone Points,
 39. - Za metin stone pointsy + odłamki danego żywiołu możemy stworzyć Disintegrator dzięki którym nasz DMG zmieni się na pełną godzinę,
 40. - Nowy NPC stworzony specjalnie pod ten event pojawił się w Pałacu Calusa. 
 41. 25. Dużo zmian z double exp eventem, od tej pory nie będzie restartów przed i po evencie oraz podczas gdy event jest aktywny, do okola gracza pojawia sie napis o tym ze event jest aktywny podczas zalogowania. 
 42. 26. Zupełnie nowy crafting stworzony od nowa, teraz każdy NPC u którego możemy tworzyć przedmioty/runy ma swoje specjalne okienko od craftingu (są to przygotowania pod następny update z NPC do tworzenia itemek).
 43. 27. Zmiany u emperor calusa: 
 44. - ostatnia misja dostała możliwość zrobienia jej w inny sposób nie trzeba już wydawać god tokena,
 45. - zmieniony został wygląd NPC, 
 46. - Zmienione zostały przyznawane nagrody za misje, 
 47. - zmniejszono o około 15% nagrody za 1-2 misje u calusa a podniesiono znacznie nagrode za 3 misje więc finalnie otrzymamy dużo więcej poziomów
 48. 28. Nowy NPC Moxy z zadaniem dniowym na parkingu nad miastem, oraz mocny achivment.
 49. 29. Zwiększony exp aż 5 razy dla moba Monastic!
 50. 30. Zmiany w max absorbach, (eq + skin) posiadają maksymalne statystyki jakie możemy mieć, physical absorb został zmniejszony z 90% na 89% za to absorb magical został zwiększony z 92% do 95%. 95% to max ile możemy miec absorba z skina + eq łącznie do tego dochodzą oddzielnie achivmenty itp.
 51. 31. Elder wand i ultimate elder wand dostają nerfa na DMG w ludzi o 15%, DMG w moby zostaje nie zmieniony.
 52. 32. Kolejna zmiana na korzyść free to play, mocne zmiany w darmowych skinach. Orc King commando został wzmocniony dodaje teraz także +10% absorba, dodatkowo zostały też zwiększone jego max hp i ki oraz regeneracja. Skin Dark Dragon King także został wzmocniony o dodatkowe 5% absorbu oraz +15% dmg fizycznego, energetycznego i magical. A także zmienione zostały ilości wymagane na skina do zdobycia skinów u orc king commando z 10kk zabitych orków na 5kk. Dark Dragon Kinga możemy zdobyć za wzięcie udziału w 60-sciu Dragon Hunting Eventach.
 53. 33. Podniesiono regeneracje decorated cake z 30% hp i ki do 40%, Owoc mango regeneruje teraz 450k hp i ki oraz 20 soula.
 54. 34. Zmiany w mobkach Saiyan Bodyguard lvl 1-5 zminiejszona ilość hp o 20-50%.
 55. 35. Dodane zostały nowe skrzynki do shopa z których możemy zdobyć losowy przedmiot w tym także god set itp. 
 56. 36. Nie da się użyć PvP protection na eventach.
 57. 37. Od tej pory targety klasowe które pobierają dużą ilość soula (Oodama Bijuu Dama, Hakaishin Destruction Attack, Susanoo Tsukumo Sen, One For Smash, vegetto ball) będą miały dwa rodzaje DMG jeden w moby drugi w graczy, w graczy się nie zmienia jednak w moby jest podniesiony o 50%. 
 58. 38. Oraz wiele więcej w grze! 
 59.  
 60. ENG: I am proud to announce another huge update v1.3.5 has been fully completed! The update has been very focused on developing RPG threads, improving close range characters like DPS/TANK/WARRIOR and also very much on developing the server towards free to play, more and more things can be obtained in the game for free! The update has become much bigger than it was originally intended to be, so the waiting time has gotten longer! But it's here now, so what's new? 
 61. 1. Huge development of the Saiyan theme, planet Vegeta has been completely redesigned and expanded. Changes on the planet:
 62. - About 40 new NPCs, 
 63. - Brand new mobs and their new exp areas, the planet has been greatly expanded, there are good exp levels for 50-300k lvl, 
 64. - Sword Of Ice Quest has been reworked and its difficulty level has been raised a lot, but in return the rewards are also better, 
 65. - The whole Saiyan Act consists of a large number of quests, which for a reasonably experienced player will take a few days to complete, 
 66. - The price of the Sword of Ice has been increased from 5 to 500 Sapphire at Traders' because it is a quest item and we should be able to get it on planet Vegeta, 
 67. - Hidden chests with rewards in the form of rubies etc. have also been added there,
 68. - You can move to the planet from lvl 30k.
 69. 2. New powerful weapon for DPS/TANK/WARRIOR "Thor Hammer", you can get this weapon from NPC "Thor" in palace of great merchant Calus. 
 70. 3. new powerful Blazing Piccolo mobs have appeared on the new map in the dungeon. 
 71. 4. NPC Namekjin Exile has been added to the map, where we can do series of quests to improve Ice Senzu, which from 500k lvl gives us hp and ki in % depending on class we play. NPC is located in destroyed part of small town and has his own crops there. Improved senzu is only slightly weaker than blue senzu and you can use them together. This makes both at once senzu give a powerful regen of 500k+.
 72. 5. Frag Remover changes, there were big problems with TOP lvl players having unlimited funds to buy frag remover, so daily usage limit has been set. Frag remover usage limit is set to 1 per day for normal player, after inferno gold card usage limit is 2 and after platinium 3.
 73. 6 Mutated Worm mob has been increased exp over 3x! Additionally, DMG of the mob has been reduced by 30%! At the moment it is one of the strongest exp on 250k lvl!
 74. 7. Spell "Confuse" has been improved, as penetration is one of the most important DPS advantages the percentages have been increased from 1 lvl = 15% > 15% ; 2 lvl = 17% > 17% ; 3 lvl = 19% > 20% ; 4 lvl = 21% > 23% ; 5 lvl = 23% > 25% ; 6 lvl = 25% > 28% ; 7 lvl = 27% > 31% ; 8 lvl = 29% > 35% ; 9 lvl = 31% > 40% ; 10 lvl = 35% > 45% . It is a powerful boost thanks to which DPS is back in favour.
 75. 8. vegetto ball spell dmg increased by 10%. Additionally, this spell deals different DMG to mobs and players. 
 76. 9. Mystic set DMG from spells increased in every item from 5% to 7%.
 77. 10. new quest annhilator for 2 people from lvl 5k per year it's a difficult quest but in return for it we get a strong set and strong achivment (+5kk hp and ki and 3% more exp). It's a quest you need to spend some time on, but it's compensated by +2k lvl no matter what level you are. This is another rookgaard development.
 78. 11. heavily modified achivment "Experience Booster" now it's much easier to get it.
 79. Changes in inhibitors, all inhibitors except 80 and 95% have been limited:
 80. - Only 200 inhibitors can be used in total per day, 
 81. - CD for using an inhibitor is now 10 seconds,
 82. - To use an inhibitor you must have completed the first act of pirates, 
 83. New powerful achivment "The Tree", which can be obtained by exploring the map at low level.
 84. 14. added to the bank the possibility to transfer CP, if a player has Inferno Gold Card he can transfer 25 CP every 4 hours, if Platinium Card 200 CP every 4 hours. 
 85. 15) Fixed all bugs, including the most important one with stacks. 
 86. 16. Holy Orc Axe fixed dmg inflicts 150 dmg holy and 150 dmg physical. 
 87. New place on rookgard with bandits + their hidden treasure.
 88. 18. new villian [s] fear has been added to rookgard, from which you can get a "Lov skill motivation cheast" which gives you a boost to your skills and makes it 25% easier to train!
 89. 19. various bugs with spells have been fixed including "one for all". 
 90. 20. Atlantis turned out to be a very good exp for 100k+, so the teleport price has been increased from 5 rubies to 250 rubies in order not to be abused at low levels.
 91. 21. All achivments have been rebuilt so they work better. 
 92. 22. Map markers have finally appeared in the game! From now on, the most important places in town are shown on the mini map + additionally, when you talk to an NPC, they automatically appear on your mini map to help you find your way around the new islands!
 93. 23. change in the chat cooldowns, from now on we can reply to game chat every 10 seconds and to trade every 300 seconds. 
 94. 24. completely new "Metin Stone Event":
 95. - Every 3 hours, one of the metin stones will respawn on the map,
 96. - The stones are divided into different elements: Physical, Energy, Earth, Fire, Ice, Holy, Death, Magical. 
 97. - Each stone shard falls when you inflict more than 11% HP to a mob, and you get Metin Stone Points,
 98. - For Metin Stone Points + shards of a particular element, we can create a Disintegrator, thanks to which our DMG will change for a full hour,
 99. - A new NPC created especially for this event has appeared in Calus Palace. 
 100. 25. lots of changes with double exp event, from now on there will be no restarts before and after the event and while the event is active, a sign will appear around the player saying that the event is active while logged in. 
 101. 26th Completely new crafting, now every NPC where you can create items/ruins has a special crafting window (this is a preparation for the next update with NPCs for item creation).
 102. 27. changes in emperor calus: 
 103. - the last mission got the possibility to do it in a different way, you don't have to spend the god token anymore,
 104. - NPC appearance has been changed, 
 105. - Rewards for missions have been changed, 
 106. - rewards for 1-2 missions in calusa have been decreased by about 15% and rewards for 3 missions have been increased, so we will get many more levels
 107. 28. new NPC Moxy with day quest in car park above the town, and strong achivment.
 108. 29. exp increased 5 times for Monastic!
 109. 30. changes to max absorbs, (eq + skin) have maximum stats we can have, physical absorb has been decreased from 90% to 89% and magical absorb has been increased from 92% to 95%. 95% is the maximum absorption we can have from skin + eq together with separate achivments etc.
 110. 31 Elder wand and ultimate elder wand will get a 15% nerf on human DMG, DMG on mobs will remain unchanged.
 111. 32. Another change in favour of free to play, strong changes in free skins. Orc King commando has been strengthened and now adds +10% absorption, also his max HP, ki and regeneration have been increased. Skin Dark Dragon King has also been strengthened by additional 5% of absorption and +15% of physical, energy and magical damage. Also, amount required per skin to get skins for orc king commando has been changed from 10k of killed orcs to 5k. Dark Dragon King can be obtained by taking part in 60 Dragon Hunting Events.
 112. 33. regeneration of decorated cake has been increased from 30% of hp and ki to 40%, mango fruit now regenerates 450k of hp and ki and 20 soula.
 113. 34. Changes in mobs Saiyan Bodyguard lvl 1-5 reduced hp by 20-50%.
 114. 35. New chests added to shop from which we can get random items including god sets etc. 
 115. 36. PvP protection cannot be used at events.
 116. 37. From now on class targets that take a lot of soul (Oodama Bijuu Dama, Hakaishin Destruction Attack, Susanoo Tsukumo Sen, One For Smash, vegetto ball) will have two types of DMG, one on mobs and one on players, players will not change but mobs will have 50% more DMG. 
 117. 38. and many more in the game! 
Library
  Description
  VIP Access
  Pirates Island
  Skin System
  Dragon Ball System
  Events
  Server Info
  Creatures
  Spells
  Equipments
  Achievements NEW
  Shop Outfits
  Tutorials (forum)
  Free Premium points
Community
Facebook
Bonuses
Follow Us
Top Players
# Name
1 Wbita (4,918,397)
2 Wwhis (4,905,550)
3 Fristajlo (4,542,332)
4 Kubamartin (4,350,486)
5 Shaddo Eternal (4,109,116)
6 Aizenhover (4,096,267)
7 Soupe (3,233,056)
8 Przyscio (2,864,349)
9 Toppo (2,749,481)
10 Killertime (2,710,454)
Top Achievement Points
# Name Value
1 Wbita 381
2 Kubamartin 368
3 Shaddo Eternal 360
4 Soupe 354
5 Fristajlo 349
6 Wwhis 342
7 Aizenhover 333
8 Toppo 316
9 Seiya 313
10 Ainzowany 308
Top Combat Points
# Name Value
1 Stinha 277,563
2 Pablovsky 170,727
3 Jeyjey 155,243
4 Inosuke 155,037
5 Laxenhover 148,754
6 Pulsar 137,896
7 Quasar 132,269
8 Franz 127,073
9 Wwhis 114,461
10 Devilmas 100,567