Your browser does not support JavaScript or its disabled!
Please turn it on, or be aware that some features on this website will not work correctly.
DBKO Inferno
DBKO Inferno News Archive
11.11.2022 - BIG UPDATE v1.4.0
Author: [ADM] Aragorn

 

PL: Mam zaszczyt poinformować o tym że pracę nad update dobiegły końca, jest to jedna z największych aktualizacji w ostatnich latach! Aktualizacja skupiała się na mocnych zmianach w balansie a także wielu nowych systemach dzieki ktorym gra bedzie duzo ciekawsza!

Co nowego?

1. Dodany nowy bardzo duży system klanów, gracz będzie miał wybór jednego z wielu klanów, jest to wzorowany system na grach RPG gdzie gracz wybiera gildie do której dołącza, najpierw musimy wkonać misje dla danego klanu, potem mamy wybór czy chcemy do niego dołączyć. Każdy z klanów ma rangi: nowicjusz, mistrz, arcymistrz, wraz z rangą rosną bonusy które otrzymujemy za bycie w danym klanie wybór jest pernamentny więc wybieramy raz na jednej postaci. Gracz może awansować wykonując misje za które dostaje clan points, im większe tym większa ranga. Gdy użyjemy na graczu look pisze w jakiej gildii gracz jest, to samo można sprawdzić na stronie. W tej aktualizacji dochodzi pierwszy klan a będzie ich finalnie 8-10, każdy klan jest skierowany pod inną klasę postaci i inny styl gry. W tej aktualizacji dochodzi pierwszy klan Mandalorianów:

- Klan jest wzorowany na Mandalorianach z Gwiezdnych Wojen, poznamy tam postacie dobrze znane z serialu disneya: Mando, Grogu, Bobba Fett, The Armorer, Paz Vizsla, Dark Vader itp,

- Znajdziemy różnorodne questy i misje po wykonaniu których będziemy mieć możliwość dołączenia do klanu, jest to najlepsza opcja dla Tanków i Warriorów jednak inne klasy też znajdą tam korzyści dla siebie, 

- Po dołączeniu do klanu możemy tworzyć nowy najlepszy ekwipunek w grze Mandalorian Set jest to set który posiada 5 poziomów, część z poziomów można tworzyć nie dołączając do klanu, jednak te najlepsze mają wymaganie by być w klanie Mandalorian, tak samo tylko ta klasa może nałożyć najwyższe poziomy ekwipunku.

- Nowe najlepsze bronie dla postaci fizycznych, Mandalorain Darksaber oraz Amban Sniper Rifle tych broni moze używać oraz tworzyć tylko członek Klanu Mandalorian, 

- Nowa wyspa Mandalor którą odblokowujemy po wykonaniu ukrytych misji na mapie, znajdują się tam zupełnie nowe moby, questy itp. 

2. Nowa Klasa postaci Assassin pierwszym przedstawicielem tej klasy dodanym w tym update jest Laxus, jest to postać totalnie inna niż reszta, czym różni się od innych klas:

- Posiada nowe buffy które przy umiejętnym użyciu potrafią być bardzo mocne w PvP, 

- Postać jest ultimte czyli może bić zarówno z broni dystansowych jak i broni fizycznych z bliska, oczywiście bronie na bliski dystans zadają więcej obrażeń, 

- Klasa ta może używać 2 broni jednocześnie jednak wymaganie jest takie by były to obie takie same bronie, czyli kosztem tarczy zyskujemy dodatkowy DMG, 

- Postać posiada unikatowe spelle takie jak "Shadow Imitation" dzięki któremu dostajemy tak zwane invisible, słabsze moby nie widzą nas co daje nam łatwiejsze expienie a także spore ułatwienie w PvP ponieważ potwory już nam nie przeszkadzają, dodatkowo outfit nasz staje się mocno przezroczysty, ciężej jest nas dojrzeć. Postać posiada też dużo innych ciekawych czarów.

- Do tej klasy powstał nowy NPC "[Assassin] Slasher" u którego na nowym namek możemy lvlować spelle klasowe, a także Laxus u którego można ulepszać spelle tej postaci. 

- Postać od momentu wprowadzenia ma Super Reborn oraz czary poziomowe. 

- Aby zostać Laxusem trzeba wykonać ukryte misje w Small City związane z anime Fairy Tail. 

- W mieście możemy znaleźć nowego NPC "Ezio Auditore" u którego możemy wykonać 2 bronie od 400k lvla do expienia dla tej klasy, 

- Assassyni posiadają najmniejszą ilość HP w grze jadnak nadrabiają to DMG, nie jest to klasa dla każdego ponieważ na początku może być trudna.

- Dodane zostały 2 nowe outfity do shopa specjalnie dla tej klasy postaci: Ezio Auditore oraz Assassyn z Gothic 3. 

- Z tą postacia związanych jest około 5 nowych zagadek, oraz wiele więcej co już zobaczycie w grze. 

3. Rewolucja na Rookgaardzie, mapa została dwukrotnie zwiększona, można znaleźć teraz:

- AKT RPG wzorowany na Gothic 2 Noc Kruka a dokładniej Farmę Lobarta, jest on rozbudowany, jednak zadania są dość proste aby każdy gracz mógł zobaczyć co go czeka po opuszczeniu początkowej wyspy. 

- Znajdziemy tam teraz dużo ukrytych zagadek z tym są związane achivmenty oraz nowe systemy.

- Nowy skill Farming z którym jest związane zbieranie rzepy oraz koszenie zboża, tą umiejętność możemy trenowac głównie na rooku jednak jest ona nam bardzo potrzebna w późniejszym etapie gry.

- System ukrytych skarbów jest to rozbudowany nowy system który ułatwia nam wykopywanie skarbów z różnych miejsc na mapie, dalsze rozwinięcie będzie w następnym update. 

- Nowe przedmioty oraz set dla początkujących graczy, gracze którzy wykonają wszystkie zadania na rooku oraz znajdą ukryte skarby mogą zdobyć set który bardzo ułatwi wbijanie poziomów gdy juz opuścimy wyspę początkową. 

- Po wykonaniu zadań u NPC możemy przychodzić do nich po daily taski dzięki czemu już na rookgaardzie możemy zwiększyć nasz poziom soula oraz łatwiej osiągnąć achivment Rookslayer. 

- Nowy Handlarz Calanthar u którego możemy kupić przedmioty z shopa stosunkowo tanio w porównaniu do tego co jest poza Rookgaardem. 

- Wiele innych ukrytych wątków które odkryjecie już w grze. 

4. Do gry został dodany nowy 3 akt Family Island a co za nim idzie:

- Dodany został nowy system dungeonów, pierwszy z nich odblokujemy właśnie podczas wykonywania tego aktu, system ten polega na tym że co 72h możemy wchodzić na specjalna arenę. Na arenie możemy spędzić maksymalnie 3 godziny po czym zostaniemy z niej wyrzuceni, wejść możemy znowu za 72h. Na arenie respią się moby które są dużo silniejsze niż te dostępne w grze ale dzięki temu dodają zamiast expa to poziomy, jest to bardzo dobry sposób na expienie, na samym końcu zabijamy Bossa za którego dostajemy nagrody losowe w zależności od tego ile DMG zadaliśmy, nagrody są bardzo cenne (są to przedmioty z shopa). 

- System dungeon pointsów, za wykonywanie dungeonów dostajemy specjalne punkty które będą na potrzebne do craftingu, finalnie dungeonów będzie 10 różnych. Pierwszy Dungeon to Forteca Króla Goblinów znana dobrze z serii Hobbit. 

- Dodany nowy system sadzenia roślin w domkach, podczas wykonywania misji nauczymy się sadzić nowy rodzaj senzu, jest to senzu które regeneruje duże ilości HP i KI w procentach oraz soula jednak nie jednarozowo a przez parę minut. System jest rozbudowany, o rośliny trzeba dbać, podlewać, sadzić dzięki czemu gra staje się ciekawsza!

- Po wykonaniu misji możemy wykonywać u NPC daily misje na soul pointsy, 

- Dużo różnych achivmentów, i innych zmian które odkryjecie podczas wykonywania aktu. 

5. Dużo ważnych zmian na mapie: 

- Depo po lewej stronie od Temple w small city, zostało zdecydowanie powiększone, dodane zostały tam nowe stoły, krzesła gamingowe, teraz depo wygląda dużo ładniej a także są tam nowe domki z trainerami do kupienia w grze. 

- W głównym depo pojawiły się podstawy po statuy za TOP lvl z tej edycji (10) a także od razu pod 11 i 12 edycję, gracz który będzie mieć największy poziom na koniec edycji otrzymuje swoją statuę w depo. W tej chwili są one puste jednak gdy nadejdzie koniec edycji pojawi się tam odwzorowany wygląd gracza który osiągnął top 1 lvl a także będzie podpisane nickiem na jakiej edycji itp.

- Przejscie z exp roomu do VIP-a zostało odnowione i poprawione znajduje sie tam także nowy NPC, 

- Prawie każde depo zostało przerobione, mają teraz nowe wyglądy a także między depami jest pole puste dzięki czemu gracze mogą łatwiej podawać sobie itemy czy grać w fasthand itp. 

- Poprawione większość błędów wizualnych a także część grafik została odnowionych przez co gra wygląda dużo nowocześniej. 

6. Nowy NPC "Tokio" znajduje się przy przejściu do VIP access, można u niego wykonać serie questów dziennych po których otrzymamy darmowy VIP Access!

7. Nowy system regeneracji senzu/przedmiotów jednorazowych, od teraz do gry są wprowadzone senzu oraz przedmioty takie jak apap który możemy znaleźć w skrzynce obok Tokio (to skrzynka w której nagrody odbieramy co parę k poziomów), przedmioty te regenerują hp/ki/soul w % przed dłuższy czas, nie jak inne senzu czy potki jednorazowo.

8. Nowy spell do Naruto: Baryon Mode zwiększa on dmg w moby, można go ulepszać i rozwijać u Hokage Naruto, npc znajduje się w mieście, niedaleko hotelu. (nie jest wymagany SR)

9. Nowy spell lvlowany dla Goku po Super Rebornie "Desperate Fury" który jak w anime kosztem odporności oraz max hp dodaje nam DMG, na maksymalnym poziomie może zwiększyć nasz DMG aż o 160%! Dzięki czemu na czas działania czaru Goku potrafi się stać dobrym DPS!

10. Nowy przedmiot "Divine Invisibility" który znajduje się w shopie oraz u Calusa do kupienia, przedmiot ten daje nam że inny gracz nie może nas wyszukać przez czar sense. 

11. Zmiana o którą prosiliście po restarcie serwera/relogu PvP powinno się automatycznie wyłączać tak aby nie wbić przypadkiem RS, 

12. Nowy NPC "Angry Roshi" u którego mozna wykonać quest na nowy spell od 100k lvl (obszarowy),

13. Jeżeli Gracz ma black skulla automatycznie regeneracja z itemów oraz outfitów zostaje wyłączona,

14. Alan Goblin Thief posiada teraz itemy na sprzedaz takie jak mirithil ore/magical ore/magical,

15. Zablokowane wysylanie kasy na rookgard, 

16. Do tworzenia Flame Of Agony powyżej 5 poziomu potrzebne są nowe przedmioty: Magical Ore i Magical Ore Ingot,

17. Pałac Death został przerobiony teraz wymagane jest zrobienie misji dostępowej oraz płacenie Pirates Tokenami przy wejściu, dodatkowo drzwi w palacu zostały zmienione na otwarte ułatwia to expienie. 

18. Specjalnie na wasze prośby został dodany nowy exp do Edward Teacha na 1.8kk, znajdują się tam nowe potwory które mają dużą podatność na lód dzięki czemu na runach lodowych można expić tam dużo szybciej.

19. Zmieniony Dwarf Defender teraz ma większy DMG, 

20. Dodane PvP zone na końcu questów które tego nie miały, 

21. Osłabiony DMG "Oklahoma Smash" w pvp,

22. Czar "Super Kaioken" pobiera teraz na ostatnich poziomach o 10 mniej soula (10 lvl = 15/s), dodatkowo czar dostał cooldown. 

23. Oraz wiele więcej zmian w grze. 

 

ENG: I am proud to announce that the work on the update has come to an end, it is one of the biggest updates in recent years! The update focused on strong balance changes as well as many new systems to make the game more interesting, what's new?

1. Added a very large new clan system, the player will have a choice of one of many clans, it is modeled on the RPG system where the player chooses the guild to join, first we have to complete the mission for a particular clan, then we have the choice whether we want to join it. Each of the clans has ranks: novice, master, grandmaster, along with the rank grows the bonuses that we get for being in the clan, the choice is pernament so we choose once on one character. The player can be promoted by performing missions for which he/she receives clan points, the higher the higher the rank. When we use the look on a player it shows which guild the player is in, the same can be checked on the website. In this update, the first clan is added, and there will be 8-10 clans in the end, each clan is aimed at a different character class and style of play. The first Mandalorian clan is coming in this update:

- The clan is modelled on the Mandalorians from Star Wars, we will meet characters well known from the Disney series: Mando, Grogu, Bobba Fett, The Armorer, Paz Vizsla, Dark Vader, etc,

- We will find a variety of quests and missions after the completion of which we will have the opportunity to join the clan, this is the best option for Tanks and Warriors, but other classes will also find there benefits for themselves, 

- After joining the clan we can create new best equipment in the game Mandalorian Set, a set that has 5 levels, some of the levels can be created without joining the clan, but the best ones have a requirement to be in the Mandalorian clan, as well as only this class can apply the highest levels of equipment.

- New best weapons for physical characters, the Mandalorain Darksaber and the Amban Sniper Rifle can only be used and created by a member of the Mandalorian clan, 

- New Mandalor Island, which can be unlocked by completing hidden missions on the map, with brand new mobs, quests etc. 

2. New Assassin character class The first representative of this class added in this update is Laxus, it is a character completely different from the rest, how he differs from other classes:

- He has new buffs that, when used skilfully, can be very powerful in PvP, 

- The character is ultimte, which means he can hit with both ranged weapons and physical weapons at close range, of course close range weapons deal more damage, 

- This class can use 2 weapons at the same time but the requirement is that they should both be the same weapon, i.e. at the cost of a shield you gain extra DMG, 

- The character has unique spells such as "Shadow Imitation" thanks to which we get the so-called invisible, weaker mobs can not see us which gives us easier expo and also a lot easier in PvP because monsters no longer bother us, in addition our outfit becomes very transparent, it is harder to see us. The character also has many other interesting spells.

- A new NPC has been created for this class: "[Assassin] Slasher", from whom we can lvl class spells on the new namek, as well as Laxus, from whom we can upgrade the character's spells. 

- The character has Super Reborn and level spells since its introduction. 

- In order to become Laxus, we need to complete hidden missions in Small City related to the Fairy Tail anime. 

- In the city we can find a new NPC "Ezio Auditore" from whom we can craft 2 weapons from 400k lvl to execute for this class, 

- Assassins have the least amount of HP in the game, but they make up for it with DMG, this class is not for everyone as it can be difficult at the beginning.

- Two new outfits have been added to the shop specifically for this character class: Ezio Auditore and the Assassin from Gothic 3. 

- There are about 5 new puzzles related to this character, and many more which you will see in the game. 

3. Revolution on the Rookgaard, the map has been doubled, you can now find:

- ACT RPG modelled on Gothic 2 Night of the Raven and more specifically Lobart's Farm, it is expanded, but the quests are quite simple so that every player can see what awaits them after leaving the initial island. 

- There are now a lot of hidden puzzles and new systems.

- The new Farming skill, which involves harvesting turnips and mowing crops, can be trained mainly on the rook, but is very useful later in the game.

- The hidden treasure system is an extensive new system that makes it easier to dig up treasures from various places on the map, and will be further developed in the next update. 

- New items and a beginner's set, players who complete all tasks on the rook and find hidden treasures can get a set, which makes it easier to level up after leaving the starting island. 

- After completing tasks at NPCs, we can come to them for daily tasks, so that we can increase our soul level on rookgaard and achieve the Rookslayer achivment more easily. 

- New merchant Calanthar, from whom we can buy shop items relatively cheaply compared to what is available outside the Rookgaard. 

- Many other hidden threads that you will discover in the game. 

4. A new 3rd act of Family Island has been added to the game and what follows:

- A new system of dungeons has been added, the first of which we will unlock right during the execution of this act, this system is based on the fact that every 72h we can enter a special arena. We can spend a maximum of 3 hours in the arena, after which we will be thrown out of it, and we can enter it again in 72h. In the arena, mobs respawn, which are much stronger than those available in the game, but thanks to this they add levels instead of exp, it is a very good way to progress, at the very end we kill a boss for which we get random prizes depending on how much DMG we inflicted, the prizes are very valuable (these are items from the shop). 

- Dungeon points system, for doing dungeons we get special points, which will be needed for crafting, in the end there will be 10 different dungeons. The first dungeon is the Goblin King's Fortress, well known from the Hobbit series. 

- A new system of planting plants in dungeons has been added, during missions you will learn to plant a new type of senzu, a senzu that regenerates a large amount of HP and KI in percentage and a soula, but not in one go, but for a few minutes. The system is extensive, the plants must be taken care of, watered and planted, which makes the game more interesting!

- After completing the missions, we can do NPC daily missions for soul points, 

- A lot of different achivments and other changes that you will discover during the act. 

5. Lots of important changes to the map: 

- The depo to the left of Temple in small city, has been definitely enlarged, new tables, gaming chairs have been added there, the depo now looks much nicer and there are also new trainer houses to buy in game. 

- In the main depo, the bases for the statues for the TOP lvl of this edition (10) have appeared, and also immediately for the 11th and 12th edition, the player who will have the highest level at the end of the edition gets his statue in the depo. At the moment they are empty, but when the end of the edition comes, there will be a reproduction of the appearance of the player who reached the top 1 lvl and it will be signed with the nickname of the edition etc.

- The transition from exp room to VIP room has been renewed and improved, there is also a new NPC, 

- Almost every depot has been redesigned with a new look and a blank area between depots so players can pass items to each other or play fasthand etc. 

- Most of the visual bugs have been fixed and also some of the graphics have been renewed, making the game look much more modern. 

6. new NPC "Tokio" is located at the transition to VIP access, you can complete a series of daily quests at his place, after which you will receive a free VIP access!

7. new senzu/one-time item regeneration system, from now on senzu and items such as apap which can be found in the box next to Tokio (it's a box where you receive rewards every few k levels) are introduced to the game, these items regenerate hp/kiki/soul % over a longer period of time, not like other senzu or pots one time.

8. new spell for Naruto: Baryon Mode it increases dmg in mobs, it can be upgraded and developed at Hokage Naruto, npc is in town, near the hotel. (no SR required)

9. new spell lvlled for Goku after Super Reborn "Desperate Fury" which like in the anime at the cost of immunity and max hp adds our DMG, at max level it can increase our DMG by up to 160%! This allows Goku to become a good DPS for the duration of the spell!

10. New item "Divine Invisibility" which can be found in the shop and at Calus for purchase, this item makes it impossible for other players to search for us through the sense spell. 

11. the change you asked for after a server restart/relog, PvP should automatically turn off so you don't accidentally hit RS, 

12. new NPC "Angry Roshi" where you can do quest for new spell from 100k lvl (area spell),

13. if a player has a black skull, regeneration from items and outfits is automatically disabled,

14. Alan Goblin Thief now has items for sale such as mirithil ore/magical ore/magical,

15. blocked sending of cash to rookgard, 

16. new items are required to create Flame Of Agony above level 5: Magical Ore and Magical Ore Ingot,

17.The Palace of Death has been reworked and now requires you to do an access mission and pay with Pirates Tokens at the entrance, additionally the doors in the palace have been changed to open making it easier to execute. 

18. New exp to Edward Teach for 1.8kk especially for your requests, there are new monsters there which have a high susceptibility to ice, so you can exp much faster on ice runes.

19. Revised Dwarf Defender now has a higher DMG, 

20. added PvP zone at the end of quests that didn't have it, 

21. Weakened DMG of "Oklahoma Smash" in pvp,

22. spell "Super Kaioken" now takes 10 less soul at the last levels (10 lvl = 15/s), additionally the spell got a cooldown. 

23. and many more changes to the game. 

Library
  Description
  VIP Access
  Pirates Island
  Skin System
  Dragon Ball System
  Events
  Rules
  Server Info
  Creatures
  Spells
  Equipments
  Achievements NEW
  Shop Outfits
  Tutorials (forum)
  Free Premium points
Discord
Fanpage
Follow Us
Top Players
# Name
1 Katakuri (2,649,380)
2 Erestinho (2,543,785)
3 Bachleda (2,379,174)
4 Vis'tic (2,077,840)
5 Nanadaime (1,993,852)
6 Laxusik (1,969,833)
7 Rico (1,936,594)
8 No Ta Normalnie (1,885,367)
9 Sad And Mad (1,721,666)
10 Monkey Brain (1,672,120)
Top Achievement Points
# Name Value
1 Katakuri 291
2 Vis'tic 291
3 Nanadaime 283
4 Bachleda 280
5 Ubberek 259
6 Sun God Nika 259
7 Erestinho 258
8 Rico 250
9 Monkey D Garp 247
10 Auro 238
Top Combat Points
# Name Value
1 Ulti 112,722
2 Svante 81,845
3 Greed 79,523
4 Addekk 68,126
5 Urtrudurk Toppo 64,781
6 Ciastek 64,571
7 Percocet Stripp Joint 59,036
8 Synek 56,421
9 Theantek 35,748
10 Incowish 35,268